15.3.15

MACARİSTAN ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İÇİN DOĞRU ADRES

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İÇİN DOĞRU ADRESTESİNİZ,


YGS ve LYS sınavlarını dert etmeyin, Macaristan’da istediğiniz bölümde üniversiteye başlayın!
İngilizce eğitimi veren ve YÖK tarafından tanınan Macaristan üniversiteleri sizi bekliyor! Macaristan’da eğitimin toplam maliyeti Türkiye’deki vakıf üniversitelerine göre çok daha uygun ve yaşam koşulları da oldukça ekonomiktir. Üniversitelerin çoğunda Amerikan veya İngiliz eğitim müfredatı okutulduğundan mezun olduğunuzda çift diploma edinmiş olursunuz. Türkiye’ye sadece 2 saat uzaklıktaki bu muhteşem eğitim fırsatını kaçırmayın! 
Bunun için bizi aramaktan çekinmeyiniz,


Doktor olmak en büyük hayaliniz ama tıp bölümünü kazanamadınız...
Size harika bir teklifimiz var!
Hayalinizdeki Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümleri için YGS ve LYS sınavını dert etmeksizin, YÖK denkliği olan üniversitelerde tıp eğitimi almak üzere sizi Macaristan’a davet ediyoruz. AB Üniversitesi’nden alacağınız mavi diploma ile de mesleğinizi Türkiye’de ve tüm dünyada yapabileceksiniz.

Bu anlamda tavsiyemiz, SEMMELWEİS ÜNİVERSİTESİ  olucaktır,

230 Yıldan Uzun Geçmişi İle Dünya Çapında Bir Kurum..

Semmelweis Üniversitesi Tıp Okulu akademik üstünlük ve doktorların eğitiminde üstlendiği sorumlulukla 230 yılı aşan bir geleneğe sahiptir. 
Dişçilik ve Eczacılık Fakülteleri 1950’lerin ortalarında üniversiteye dahil edilmiştir. 1969 yılında üniversitenin ismi Semmelweis Tıp Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. 2000 yılında Semmelweis Tıp Üniversitesi, Macar Beden Eğitimi Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Koleji ile “Semmelweis Üniversitesi” adı altında birleştirilmiştir. Kurumun adı 1855-1865 yılları arasında Tıp Fakültesine profesörlük yapmış olan Ignác Semmelweis'i onurlandırmaktadır.

Semmelweis çok kampuslü bir okuldur. Tıp bölümü dişçilik ve eczacılık dahil üniversite klinikleri başkentin Pest tarafının büyük bir kısmını kaplarken, Beden Eğitimi Fakültesi -Uluslararası Olimpik Komitesinin resmi eğitim merkezi- Tuna nehrinin karşı tarafında yer almaktadır. 
                                       
Doktora Eğitimi birimi, 8 doktora okulunu kapsayan 29 temel araştırma programında 800’den fazla doktora adayı ile 1993’den bu yana faaliyet göstermektedir. Moleküler biyolojiden davranış bilimleri, spor tıbbına kadar değişik alanlarda teorik, klinik ve metodolojik çalışmalarla uğraşılmaktadır. 


TIP FAKÜLTESİ 

Eğer öğrenci katılımının üçte birini uluslararası öğrencilerin oluşturduğu, Avrupa Tıp Üniversitelerinin en büyüklerinden birinde, yoğun bir metropolde eğitim görmek isterseniz Semmelweis Üniversitesi sizin için doğru adrestir. Semmelweis Üniversitesi akademik üstünlük ve doktorların eğitimde üstlendiği sorumlulukla 230 yılı aşan eski bir geleneğe sahiptir. Kardinal Peter Pázmaány, 1635 yılında bugünkü adı ile Slovakya’da üniversitenin temelini piskoposluk koltuğunda atmıştır. 7 Kasım 1769’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Kraliçesi Maria Theresa varolan fakültelere Tıp Fakültesini de eklemiştir. 1780 yıllarında Üniversite Budapeşte’nin Danube tarafına taşınmıştır.
                                                

Semmelweis Üniversitesi, Macaristan’daki fakültelerde verdiğe eğitime ek olarak, başta 1983 senesinde Tıp Fakültesinde Almanca, 1987 senesinde de Tıp, Dişçilik ve Eczacılık Fakültelerinde İngilizce olmak üzere uluslararası eğitim programı sunan ilk Macar yüksek eğitim kurumudur. Semmelweis mezunları arasında Nobel Ödülü kazanalar, dünyaca bilinen araştırmacılar ve klinik tedavi uzmanları vardır. Şu anda Tıp Fakültesinde 2881, Dişçilik Fakültesinde 495 ve Eczacılık Fakültesinde 608 öğrenci kayıtlı durumdadır. Tıp öğrencilerinin %4’ünü Macaristan’da öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır. Özel bir Almanca Tıp ve Diş Doktorluğu bölümünde kayıtlı 335 Alman öğrenci bulunmaktadır. Tıp fakültelerinde edinilen diplomalar herhangi bir lisans sınavı olmaksızın bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir (üye ülkelerin vatandaşları için). 

TIP 

Tıp Doktorluğu diplomasına götüren program, 6 yıllık bir eğitimi içermektedir: 2 yıl temel tıp eğitimi, 3 yıl klinik eğitimi, ve bir yıl dönüşümlü staj. Tıp bölümü uluslararası programı 1983 senesinde Almanca ve 1984 senesinde İngilizce olarak başlamıştır. İngilizce programına her sene İsrail, Norveç, Kıbrıs, İran ve ABD’den yaklaşık olarak 120 uluslararası öğrenci katılmaktadır. Okul biyoloji ve kimya ve fizik konularında sağlam bir temele sahip öğrencileri kabul etmektedir. Bu konulara ek olarak İngilizce ve fizik konularındaki giriş sınavlarını da geçmelisiniz.

DİŞ HEKİMLİĞİ 
Diş Hekimliği bölümündeki 5 senelik eğitim sonrasında Diş Doktorluğu diploması almayı hak kazanırısınız. İlk iki yıl temel eğitimler, son üç yıl ise klinik konuları görülmekte ve rotasyon yapılmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi her sene ortalama 50 uluslararası öğrenci kabul etmektedir. 

ECZACILIK
Semmelweis Üniversitesi Budapeşte Eczacılık Bilimi Uzmanlığı programı küçük çaplı bir uluslararası program sunmaktadır. Eğitimin süresi 5 yıldır. İlk iki yıllık eğitim temel tıp eğitimine benzemektedir. Takip eden yıllarda ise eczacılığa dair konularda eğitim görülmektedir. 

BAŞVURU ve OKUL ÜCRETLERİ 
Semmelweis Tıp Fakültesine başvuracak adayların 18 yaş üzeri ve tercihen 30 yaş altı olmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar 30 Mayıs tarihine kadar LONGWHALE’egönderilmelidir. Aşağıda sıralanan belgeler (aslı ya da tasdikli kopyaları, İngilizce ya da resmi İngilizce çevirisi ile) usulüne uygun olarak imzalanan Başvuru Formu’na eklenmelidir.

        1.  Denkliği olan bir liseden alınmış Tasdikname 
        2.  Lise Transkripti. Resmi olmayan transkriptler gönderilebilir, ancak programa kabul     
             bütün resmi transkriptlerin ya da tasdikli kopyalarının tedarik edilmesi koşuluna 
             bağlıdır. 
        3.  Referans Mektupları. Lise müdüründen ya da öğretmenlerden alınmış İngilizce  
             mektuplar tercih edilmektedir. 
        4.  İngilizce Özgeçmiş. 
        5.  Sağlık Raporu<. 
        6.  Başvuru ücreti olan 135 USD (geri iadesiz). 
        7.  Sınav ücreti (geri iadesiz). Eğer sınav Budapeşte’de yapılırsa ücret 200 USD’dir. Sınavın
             adayın kendi ülkesinde yapılması durumunda, sınav ücreti 200 USD + ek yerel   
             ücretlerdir. 
        8.  6 adet arkası imzalanmış vesikalık fotoğraf. 
        9.   Pasaport fotokopisi, kişisel bilgilerine ait sayfalar dahil 

Her yıl programlara kabul edilecek adayları belirlemek üzere adayın kendi ülkesinde ya da Budapeşte’de giriş sınavları düzenlenmektedir. Giriş sınavları sürekli olarak düzenlenmektedir. Uygun bulunan adaylar üniversite ya da üniversite resmi temsilcileri tarafından giriş sınavına davet edileceklerdir. Sınavlar Biyoloji, Kimya ve İngilizce konularında çok seçenekli olarak yapılmaktadır, akabinde adayın Biyoloji, Kimya ve İngilizce’deki bilgi düzeyine odaklanacak bir sözlü sınav, ve bir kişisel görüşme vardır. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder