16.4.13

Kayseri'de; Macaristan ile 17. Yüzyıl ve Güncel İlişkilerimiz Konuşulacak


Mimar ve Mühendisler Grubu ( MMG ) Kayseri Şubesi, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMiŞAD ) Kayseri Erciyes Üniversitesinde "17. Yüzyıl Osmanlı Döneminde Macaristan Ticari, Tarihi, Kültürel İlişkilerimiz ve Günümüze Dönük Yansımaları" konulu panel düzenliyor. Paneli Türk Macar İşadamları Derneği ve Erciyes Üniversitesi ile ortaklaşa düzenleyen MMG Kayseri Şubesi, 17. yüzyılda Macaristan ile olan ilişkilerimizin bugüne dönük yansımalarını, Türk- Macar ilişkilerini nasıl etkilediğini masaya yatıracak.Ekonomik, sosyal, hem de toplumsal meselelerde Türkler ve Macarlar, 17. yüzyıldan beridir birbirleriyle etkileşime girmiş, birçok meselede birbirlerinden faydalanmışlardır. 19. yüzyıl sonunda, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile yapılan ticaret antlaşmasından sonra, Türk-Macar ekonomik ilişkileri de gelişmeye başlamış, iki ülke birbirleriyle ticaret hukuku da geliştirmiştir.

 I. Dünya Savaşı sonunda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yıkılıp, Macaristan imparatorluktan ayrılmış; 1920 Haziran'ında Paris civarında Trianon’da Macarlar’a dikte edilen barış şartları Macaristan’ı parçalamış, 3,5 milyon Macar sınır dışında kalmış ve çok ağır savaş tazminatı yüklenmişti. Barışı izleyen devrede Macaristan ağır ekonomik sorunlarla karşılaşmış, maliyesini düzeltebilmek için çetin sınavlar geçirmiştir. Türklerin Bağımsızlık Savaşını ve savaş sonrası yeni Türkiye’nin kurulmasını hayranlıkla izleyen Macar hükümetleri, aralarında hem siyasî ve kültürel ilişkilerini hem de ekonomik ilişkilerini güçlendirmeye çalışmışlardır.

Bu yüzden Macar Başbakanı Sayın Viktor Orban'ın ''Türkiye bizim için Orta Doğuya açılan köprümüzdür'' sözü çok önemlidir. Sayın Başbakan Erdoğan'ın Budapeşte'deki Macaristan Türkiye İş Forumunda söylemiş olduğu '' Doğu ve Afrika tecrübelerimizi Macarlarla paylaşmaya hazırız'' sözü, iki ülkenin gelecekte çok daha yakın ve samimi ilişkiler geliştirmesi açısından önemlidir.Geçen ay Macaristan Cumhurbaşkanı tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Şövalye ünvanı ile onurlandırılan, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEiK-DTiK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman ŞAHBAZ'ın moderatörlüğünde, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. János HÓVÁRİ, Prof. Dr. Süleyman DEMİRCİ, Prof. Dr. Mehmet İNBAŞI ve Prof. Dr. Şahin YILDIRIM'ın katılacağı toplantı, Türk-Macar İlişkilerinde sosyal ve kültürel meselelere dair analizlerin yanında Macaristan'a yatırım imkanları ile birlikte, ekonomik, ticari ilişkilerimizin de değerlendirmesinin yapılacağı toplantı, gelecekte birlikte yapılacak çalışmalar için önemli bir değerlendirme toplantısı niteliği taşıyor.Sizleri Türkiye-Macaristan İlişkilerini konuşacağımız Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezindeki panelimize davet ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder