2.8.12

Türkolog Prof.Dr.Janos Hovari Macaristan'ın Türkiye Büyükelçiliği'ne atandı.

Tarık Tekeş olarak,
EKSELANSLARI SAYIN BÜYÜKELÇİ'YE YENİ GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLERİM
hovari janosMacaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkolog Prof.Dr.Janos Hovari Macaristan'ın Türkiye Büyükelçiliği'ne atandı.
Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Türkolog Prof. Dr. Janos Hovari Macaristan'ın Türkiye Büyükelçiliği'ne atandı.
Ankara'daki görevine yarın başlayacak Türk dostu Janos Hovari, Macaristan Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası tarafından Budapeşte'de onuruna verilen yemeğe katıldı.
Macaristan'da yaşayan Türk işadamlarıyla biraraya gelen Büyükelçi Hovari, 1 Ağustos itibarıyla Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi olarak çalışacağı için çok mutlu olduğunu, çok sevdiği Türkiye ve Türk halkına bundan sonra çok daha yakın olacağını söyledi.
AA muhabirine konuşan Hovari, daha önce İsrail ve Kuveyt'te Büyükelçi olarak görev yaptığını, hedeflerinin arasında Türkiye'de Büyükelçi olarak çalışmak olduğunu, bununda gerçekleştiği için mutlu olduğunu belirtti. Hovari, "Türk tarihinin dünyada yaşayan en önemli hocası olarak kabul edilen, hatta 'Hocaların Hocası' lakabıyla tanınan Prof. Dr. Halil İnancık'ın da öğrencisi olduğum için çok gurur duyuyorum. Türkiye'deki görevim sırasında iki ülke arasında mükemmel olan ilişkilerin daha da ilerlemesi için gayret göstereceğim" diye konuştu.
Macaristan Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Suat Karakuş ise Prof. Dr. Janos Hovari'nin tam bir Türk dostu olduğunu, Hovari'nin bu göreve gelmesiyle iki ülke arasındaki başta ekonomik, kültürel, siyasi ve daha birçok konudaki ilişkilerin zirveye çıkacağını açıkladı.
Macaristan'ın Kiskorpad kasabasında 1955 yılında doğan ve daha ilköğretim eğitiminde Türkçe öğrenmeye başlayan Hovari, dünyanın en önemli Türkologlarının yetiştiği Budapeşte Elte Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nü başarıyla bitirdikten sonra Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili kitaplar yazdı.
1979 yılında Türkolog diploması alan Hovari, 1979-1992 yılları arasında Macaristan Bilimler Akademisi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1992 yılından bu yana Macaristan Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan Hovari, 2000-2004 yılları arasında Macaristan'ın İsrail Büyükelçisi, 2008-2010 yılları arasında Kuveyt Büyükelçisi olarak, 2011 yılından itibaren ise Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.
İyi derecede Türkçe, Almanca ve İngilizce konuşan Prof. Dr. Janos Hovari, Türkiye'nin AB üyeliğine geçmesi için gösterdiği gayretli çalışmalar nedeniyle Macaristan'da yaşayan Türk vatandaşları tarafından büyük takdir görmüştü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder