A fürdő a 18. század a Voyta, később a Marczibányi család tulajdona lett, ezt követően az irgalmas rendiek birtokába került. A megmaradt török kori épületmagot több ízben hozzáépítésekkel bővítették. Az 1841-1848 között, Hild József tervei nyomán kialakított épületegyüttes a mostanában lezajlott rekonstrukciós munkák következtében jelentősen megváltozott. A munkálatok tervezője Virág Csaba kétszeres Ybl-díjas építész, akivel az építkezés körülményeiről beszélgettünk.
Építészfórum: Hogyan illeszkedik a munkásságába Veli bej fürdője rekonstrukciójának tervezése?
Virág Csaba: A munkásságomban vannak furcsán, látszólag külön álló síkok, például rengeteg gabonasilót terveztem annak idején, házgyári lakótelepeket, nagyon bonyolult középületeket. Ezek közé tartozik a három nagy tv stúdió, az Országos Villamos Teherelosztó (MAVIR) meg a Magyar Távirati Iroda. Emellett 16 évig tanítottam az Építéstörténeti Intézetben tervezést, itt mindig műemléki környezetben lévő új épületeket kellett a hallgatóknak tervezni. Tehát engem mindig érdekelt ez a fajta munka, és nagyon megörültem annak a lehetőségnek, amit az Irgalmas Kórház rekonstrukciós munkája jelentett.
ÉF: Milyen kutatásokat végezetek a rekonstrukció kezdete előtt?
ÉF: Mi jelentette a legfontosabb szakmai kihívást a tervezés során?
ÉF: Milyen nehézségekkel kellett megbirkóznia az épület kivitelezése során?
V.Cs: Voltak szerencsés, meg szerencsétlen momentumok. A kivitelezéssel megbízott első cég csődbe ment, emiatt a munkálatok elhúzódtak. A második közbeszerzési eljáráson a Laki Zrt-t választották kivitelezőnek, ami szerencsés megoldásnak bizonyult, mert a cég jól szervezetten, komoly műszaki felkészültséggel és nagyon igényesen végezte a munkáját. Emellett persze a projekten az Irgalmas Rend is rajta tartotta a szemét, jelesül Kozma Imre protonótárius kanonok úr, aki folyamatosan igyekezett elhárítani a nehézségeket.
ÉF: Van-e még valami, ami nem valósult meg a tervekből?
V.Cs: A fürdőt most a külsős ügyfelek is használhatják, ezért az Árpád fejedelem úton, a Komjádi uszoda és a Lukács Fürdő előtti sétányt jó lenne helyreállítani, mert most elhanyagolt, szemetes. Ha újra kulturált lesz a terület, akkor az erre sétálók benézhetnek az üvegfalon át a fürdőbe, másrészt bemehetnek kávézni. Az új üvegcsarnokban ugyanis „Török Kávézó” lesz. Úgy terveztem, hogy az absztrakt, neutrális térben a bárpultot és a bejáratot egy színes török sátorforma emelné ki, és tenné hangulatossá. Ezen a sátron át lehetne a belső udvaron keresztül megközelíteni a fürdőt.
Yorumlar
Yorum Gönder