23.2.13

Macaristan'da diktatör sistem sembolleri yasağı kalktı

Macar Anayasa Mahkemesi, nazi sembollerinin ya da kızıl yıldız gibi sembollerin taşınması yasağını, düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırdı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan Anayasa Mahkemesi, ceza kanunundaki totaliter rejimlerin sembollerini kamusal alanda taşımak konusundaki yasağı kaldırdı. Mahkeme, gamalı haç ya da kızıl yıldız gibi sembolleri taşımanın yasak olmasının düşünce özgürlüğü ile bağdaşmadığını gerekçe göstererek bu kararı aldığını bildirdi.
Yasağın kaldırılmasıyla birlikte bundan böyle Macaristan'da sosyal nasyonalistlerin ya da komünistlerin sembollerini ve amblemlerini taşımak serbest. Orak-çekiç, gamalı haç, ya da Macar nasyonal sosyalistlerin taşıdıkları oklu haç gibi sembollerin taşınması 1993 yılında yasaklanmıştı.
Macar Anayasa Mahkemesi, Attila Vajnai isimli politikacının 2007'de kızıl yıldız taşıdığı gerekçesiyle para cezasına çarptırılmasına karşı açtığı dava nedeniyle yasağı kaldırdı. Komünist Parti üyesi Attila Vajnai, Avrupa İnsan Hakları Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuş ve Macaristan'a karşı davayı kazanmıştı. AİHM yargıçları kızıl yıldızın totaliter bir rejim sembolü olmadığı, uluslar arası işçi hareketinin sembolü olduğunu belirterek Macar politikacıya verilen cezayı yanlış buldular.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder